05.11.2017

Priveghere – Cuvioasa Parascheva

171013-Privighere-Cuv-Parascheva-56

Prăznuirea Sfintei Cuvioase Parascheva, ocrotitoarea parohiei noastre, a început în seara zilei de 13 octombrie cu scoaterea în procesiune a raclei care adăpostește un veșmânt al Cuvioasei Parascheva și care a îmbrăcat Sfintele Moaște în anul 2000. De asemenea, au fost așezate spre închinare părticele din moaștele Sfinților Mucenici Teodor Stratilat, Pantelimon, Mercurie și ale Sfinților Mucenici Cuvioși din Mânăstirea Sfântul Sava. Procesiunea a fost urmată de slujba Aghiezmei Mici, continuată de slujba Vecerniei unită cu Litia și citirea Acatistului Sfintei Cuvioase Parascheva.
 

La finalul slujbei, Preacucernicul Părinte Iustin Manta a rostit un cuvânt de învățătură, în care a prezentat viața Sfintei Cuvioase Parascheva și a arătat ce putem învăța din cinstirea Sfinților: “Timpul trece, însă chemarea omului rămâne aceeași, de a merge către Dumnezeu. Harul lui Dumnezeu este cel care îi dă putere omului să biruiască propriile patimi, harul lui Dumnezeu este cel care îi dă putere omului să-l caute pe Dumnezeu, pentru că harul este cel care se roagă împreună cu omul în inima omului. De aceea, de la sfinți învățăm dragostea de Dumnezeu, iar dragostea de Dumnezeu se manifestă prin ascultare de Dumnezeu. Sfinții repară ceea ce au greșit părinții noștri, Adam și Eva, atunci când, neascultând de Dumnezeu, au adus o rană iubirii care exista între Dumnezeu și om. Prin ascultarea lor, prin întoarcerea lor către Dumnezeu, sfinții ne învață acest drum al refacerii firii și al resimțirii lui Dumnezeu viu și lucrător, aici și acum. Aceasta este pilda sfinților, o pildă a lepădării de sine, o pildă a iubiri lui Dumnezeu”.